Our Rectors

Ord. Prof. Dr. Şevket Aziz Kansu (22.06.1946 – 26.04.1948)

Ord. Prof. Dr.Enver Ziya Karal 30.04.1948 – 22.06.1949

Prof. Dr. Hikmet Birand (22.06.1949 – 22.06.1951)

Prof. Dr. Ekrem R. İzmen (22.06.1951 – 22.06.1953)

Prof. Dr. H. Cahit Oğuzoğlu (22.06.1953 – 22.06.1955)

Prof. Dr. Y. İzzet Birand (22.06.1955 – 22.06.1957)

Prof. Dr. Zihni Erençin (22.06.1957 – 22.06.1959)

Ord. Prof. Dr. Suut K. Yetkin (22.06.1959 – 04.11.1963)

Prof. Dr. İhsan Doğramacı (04.11.1963 – 04.11.1965)

Prof. Dr. Cumhur Ferman (04.11.1965 – 10.06.1969)

Prof. Dr. Tahsin Özgüç (01.08.1969 – 31.05.1980)

Prof. Dr. Türkan Akyol (31.05.1980 – 31.07.1982)

Prof. Dr. Tarık Galip Somer (31.07.1982 – 01.08.1987)

Prof. Dr. Necdet Serin (01.08.1987 – 20.08.1992)

Prof. Dr. Günal Akbay (20.08.1992 – 07.08.2000)

Prof. Dr. Nusret Aras (07.08.2000 – 07.08.2008)

Prof. Dr. Cemal Taluğ (06.08.2008 – 06.08.2012)